WordPress Hatalar ve Çözümler

WordPress ile çalışan insanların sık sık karşılaştığı problemler söz konusu olabilmektedir. Bu problemlerin çoğu ufak müdahaleler ile kolaylıkla çözülebilecek hatalardır. Bunların neler olduğunu ve nasıl çözebileceğimiz konusunu listeleyerek çözmeye çalışalım.

Peki bu hataları listelemek gerekirse nelerdir:

  • 500 – 502 – 504 – 505 hata raporları
  • Max. dosya boyutu limiti
  • Beyaz sayfa problemi
  • “Max execution time” hatası
  • “Error creating database connection” veri tabanı hatası
  • “Syntax error” hatası
  • “Missing A Temporary Folder Error” hatası
  • Admin paneli giriş hatası

500 – 502 – 504 – 505 hata raporları

Bu hataları yaşamanıza sebebiyet veren olay sunucudur. Bu hataları sunucu kaynaklı hatalar olarak görmemiz mümkündür. Php sürümü, açık/kapalı fonksiyonlar, bellek veya diğer sınırlandırma limitleri, bozuk wordpress dosyaları veya htaccess dosyası ile alakalı yaşanabilmektedir.

 

 

.htaccess Dosyası Sebebiyle Yaşanılan Problem
Bozuk htaccess dosyasını silerek yeniden yükleyin.

PHP Hafıza Sorunları Nedeniyle Hata
Bu problemi gidermek için wp-config.php dosyamıza müdahale etmemiz gereklidir. Aşağıdaki kodu bahsettiğimiz dosyaya ekleyerek kayıt edin.

 

 

define (‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘300M’);

 

 

Eklenti Nedeniyle Problem Yaşanması
Bu durumda yapılabilecek en uygun durum tüm eklentileri pasife alarak yeniden tek tek aktif etmektir. Bir eklentiyi aktif ettiğinizde hata ile karşılaşıyorsanız o hatanın sebebinin o eklenti olduğundan emin olabilirsiniz.
Eğer panele erişim sağlayıp eklentileri pasife alamıyorsanız şu yöntemi deneyin: Öncelikle ftp bağlantısı ile wordpress kurulumunun olduğu dizine girin. Ardından wp-content klasörüne devam edin. Orada eklentilerin yer aldığı dosya olan plugins dosyasının ismini xplugins olarak değiştirin. Böyle yaptığınız zaman tüm eklentiler otomatik pasife alınmış olacak böylece panele erişim sağlayabiliyor olacaksınız.
Ardından panele girebildiğinizi onayladıktan sonra dosya ismini yeniden orjinaline çevirmeyi unutmayın.

Bozuk WordPress Dosyaları Sebebiyle Yaşanılan Hata
Bu durum genellikle güncelleme hatası veya müdahale edilen dosyalar sebebiyle oluşabilir. Yapılacak en güzel yöntem tüm yedeklemenizi yaptıktan sonra güncelleme işlemlerini manuel olarak sağlamanız olacaktır.

Maksimum Dosya Boyutu Problemi
“Max upload file size” hatasını genellikle bir tema, eklenti veya ortam dosyalarını eklerken alırsınız. Bu problemin nedeni yüklediğiniz dosya boyutunun izin verilenden fazla olması durumudur. Fakat çözümü zor değildir.

 

Htaccess Dosyası İle Problemin Çözümü
Ana dizinde yer alan .htaccess dosyasına sizlere aşağıda verdiğim kodu ekleyin, ardından kayıt edin. Aşağıdaki kod yardımı ile dosya yükleme limitini 128 megabayt olarak güncellemiş olacaksınız. Bu rakamı kendinizde ihtiyacınız doğrultusunda değiştirebilirsiniz.

php_value upload_max_filesize 128M

Eklenti Kurarak Problemi Çözmek
Bir diğer yöntemde sizin dosya limitlerinizi değiştirmenize olanak sağlayacak olan “Increase Max Upload File Size” eklentisidir. Eklentiyi panel üzerinden “yeni ekle” diyerek bularak kolayca yükleyebilirsiniz. Ya da aşağıdaki linkten indirerek manuel olarak kurabilirsiniz:
Eklenti indirme linki: https://tr.wordpress.org/plugins/upload-max-file-size/
Kurulumu yapıp etkinleştirdikten sonra “Enter Value in Number” kısmına dosya limitinizi byte olarak yazabilirsiniz. Megabaytı byte’a çevirmek içni pek çok araç mevcuttur. Mesela 64mb imit belirlemek için 67108864 yazarak kayıt edebilirsiniz.